Kardeş Şehir (Erzin-Freiberg)

Almanya’nın Freiberg kentinde çalışan Erzin’li Selçuk ERSÖZ’ ün 1990 yılında Freiberg ve Erzin’ li yetkililer ile yaptığı görüşmeler sonucunda Freiberg Oscar-Paret Schule ile Erzin Anadolu Lisesi arasında öğrenci değişim proğramı başlatılması kararlaştırılmıştır.
1990 yılında Freiberg Belediye Başkanı Sayın Herbert SCHLAGENHAUF ve Erzin Belediye Başkanı Sayın Mehmet GÜVEN ‘ in de vermiş oldukları büyük destekleri ile Freiberg Oscar-Paret Schule’nin değerli öğretmenleri Bay PESCH ve Bayan PESCH, Bay RETTER ve Bayan RETTER ile Erzin Anadolu Lisesi Müdürü Bay ÖNGÜ ‘ nün özverili çabaları neticesinde ilk öğrenci değişim proğramı başlatılmış ve bugüne kadar devam etmiştir.

Bir yıl Erzin’den , diğer yıl Freiberg den gelip giden öğrencilerimiz din,dil, ırk ve kültür farklılıklarının güzel dostluklar kurmamıza engel olmadığını ispat etmişlerdir. 1995 yılında Freiberg Belediye Başkanı Sayın Herbert SCHLAGENHAUF ve Sayın Kazım ERTAÇ’ ın yoğun çabaları sonucu her iki şehrin Belediye Meclislerinde aldıkları kararlarla ve neticesinde 2 Mayıs 1996 tarihinde imzalanan Kardeşşehir Protokolü ile birbirlerini Kardeşşehir ilan etmişlerdir.

Seçilen Freiberg yeni Belediye Başkanı Ralf Maier GAISSER ve Erzin yeni Belediye Başkanı Mehmet GÜVEN ile her iki şehrin Belediye Meclis Üyelerinin elele vererek Kardeşşehir ilişkilerimiz ilerletilmiş ve dada da güçlenerek sonsuza kadar devam edeceği görülmektedir.

Stuttgart’a 20 km mesafedeki Freiberg 15.000 nüfuslu (1995) küçük ve orta büyüklükte çeşitli branşlardaki endüstriyel kuruluşları bulunan ve 1750 yabancısının 512’sinin Türk olduğu bir şehirdir.

Karşılıklı ziyaretlerimizde ve Kardeşşehir oluşumunda Freiberg’deki Türk-Alman Kültür Cemiyetinin değerli başkanları, yöneticileri, üyeleri ve diğer ilgililere büyük katkılarından dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz.

Erzin Belediye Meclisinin aldığı karar ile Freiberg eski Belediye Başkanı Sayın Herbert SCHLAGENHAUF’u Fahri Hemşehri ilan ederek şehrin temsili anahtarını vermeyi kararlaştırmıştır. Eski Belediye Başkanı Sayın Herbert SCHLAGENHAUF ve Yeni Belediye Başkanı Sayın Ralf Maier-GAISSER’in 14-17/2/2001 tarihleri arasındaki resmi ziyaretleri esnasında da Sayın Herbert SCHLAGENHAUF’a ilçemizin Fahri Hemşehrisi Unvanı ile Temsili Anahtarı törenle takdim edilmiştir.

Kardeşşehir ilişkilerimiz çerçevesinde Erzin’de 1997 yılında Freiber-Erzin Kardeşşehir Parkı, 2001 yılında ise Freiberg’li işadamı Sayın Günter DAISS’ in katkıları ile içinde çocuk oyun alanı, basketbol ve voleybol sahası bulunan bir semt spor alanı açılmıştır.

Afrika’nın yazına doğru Orta ve Doğu Avrupa’dan yolculuğa başlayıp ilkbaharda yurtlarına dönen göçmen kuşların mola yerlerinden olan Freiberg’in koruma altındaki tabiat alanı ‘Altneckar’ olup, aynı şekilde gidiş yolunun mola yeri ise Erzin ve İskenderun Körfezidir.

Kardeşşehir ilişkileri çerçevesinde düzenli olarak süregelen bir de gençlik kampları programımız var. Freiberg’in bir diğer kardeşşehri Macaristan’ın Ujhartyan kenti ile birlikte düzenlenen 3 uluslu Gençlik Kamplarımızdan üçüncüsü 2001 yılında Erzin’de organize edildi.

Uluslarası Gençlik Kampları Avrupa Doğa Mirasını Koruma Vakfı (EURONATUR) Proje Koordinatörü Sayın Conrad FINK,Ujhartyan, Freiberg ve Erzin Belediyeleri ile Erzin Çevre Koruma Derneğinin büyük katkıları sayesinde gerçekleşmektedir.

“En önemli şeylerden biri, insanların çevreyi kirletmeden nasıl yaşayabileceklerini öğrenmeleridir. Bu olay okuma yazma kadar önemlidir. Çünkü ileride onların hayatlarında çevreyi ve doğayı korumak, bizim bugün tasavvur edemeyeceğimizden büyük bir rol oynayacaktır.” sözleri herşeyi en güzel şekilde açıklıyor.