Erzin Organize Sanayi Bölgesi Temel Atma Töreni

514

2009 yılında yer seçimi kesinleşerek başlayan Erzin Organize Sanayi Bölgesi yapım süreci, 2011 yılında hazineye ait yerlerin satın alınması, 2012 yılında özel mülkiyetlerin kamulaştırma sürecinin başlaması ve 2018 yılında tamamlanması ve 60 yıldır süre gelen sınır probleminin yerel ve il yöneticileri girişimleri ile İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU, Bilim Sanayi ve Teknoloji Eski Bakanı Sayın Faruk ÖZLÜ, Valimiz Sayın Erdal ATA, Adana Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ öncülüğünde 2018 yılında çözüme kavuşması neticesi ile; 145 hektar 1. Etap ve genişleme alanı ile birlikte 375 hektar alana sahip olan ve 2 Milyar Dolarlık yatırımla 18 bin kişinin istihdam edileceği Erzin Organize Sanayi Bölgemizin İç Yolları Temel atma Töreni ile nihayete ermiştir.

Törene Hatay Valimiz Sayın Erdal ATA, Vali Yardımcıları, Erzin Kaymakamı Ahmet DEMİRCİ, Belediye Başkanımız Sayın Ecz.Kasım ŞİMŞEK, Çevre İlçe Kaymakamları ile Çevre Belediye Başkanları, İl ve İlçe Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanları, İş Adamları, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Mahalle Muhtarları,  ve Erzinli hemşerilerimiz katılmışlardır.

Belediye Başkanımız Sayın Kasım ŞİMŞEK’in yaptığı açılış konuşmasında ;

Öncelikle hepinizi muhabbetle selamlıyor ve Erzin Organize Sanayi Bölgemiz iç yollar yapımı Temel Atma Törenine hoş geldiniz.

2009 yılı itibari ile göreve Erzin için hayallerimiz ile geldik.

Kısaca Neydi Hayallerimiz;

– Öncelikle Erzin’imize bir imar planı kazandırmak.
– 4400 dönüm konut dışı kentsel çalışma alanı planlanarak Erzin’imiz kazandırmak.
– Kanalizasyonsuz Şehir diye nam yapmış Erzinimize Kanalizasyon ve arıtma tesisi yapmak.
– Yeni bir içme suyu şebekesi döşemek ve yayla suyunu Erzin’ e getirmek.
– Erzin’e yakışır Mezbahane.
– Erzin’e yakışır Otogar.
– Erzinimizin her köşesine Erzin’e yakışır parklar ve dinlenme alanları.
– Elektrik hatlarının yeraltına alınması.
– Erzinimize olmazsa olmazı doğalgazı getirmek.
– Erzinimizin tanıtımı için Festivaller düzenlemek ve yine Amatör kulüplerimizi desteklemek ve profesyonel lige çıkarmak.

Allah’a şükürler olsun, daha sayamayacağım Erzin’e değer katan yüzlerce yatırım projelerimizi gerçekleştirdik.

Tarım sektöründe Narenciye ihracatında öncü olan ilçemiz Turizm olarak bütün ulaşım yollarının kesiştiği sahil şeridi ve doğa harikası dağları ve iklimi ile zaten gözde olan ilçemiz kıymetli siyasi ve devlet büyüklerimizin katkıları ile Şahin Tepesinin bulunduğu alanı Tabiat Parkı ilan edilmesi, İçmeler mevkiinde Kültürhan projemizin programa alınması

Başta Valiliğimiz olmak üzere, Kaymakamlığımız ve Belediyemiz ortak projesi olan Yeni Burnaz Plajı ve yıllardır kazı çalışması devam eden belediyemiz olarak büyük destek sağladığımız İssos kazı alanı ile turizm sektöründe de yükselen bir değerdir.

Bunların yanı sıra aziz Erzinli hemşerilerimin geleceklerine direk etki eden ve en büyük eksiklerimizden sanayi konusu seçildiğimiz 2009 yılından bu yana en önemli ve öncelikli hedeflerimizden idi.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünde dediği gibi “Ekonomik Kalkınma, Türkiye’nin Özgür, Bağımsız, daima daha kuvvetli, daima daha gönençli Türkiye Ülküsünün belkemiğidir

Hepimiz biliyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 2023, 2053, ve 2071 Türkiye vizyonunu yakalamak bilgi ve teknolojiye dayalı güçlü bir sanayi sektöründen geçmektir.

Her Fabrika bir kaledir” ve Organize sanayiler milli meseledir. Bakınız 1962 – 2002 yılları arası sadece 70 OSB kurulabilmiş iken günümüzde bu rakam yalnızca 16 yılda neredeyse 10 katlamıştır.

2009 yılında yer seçimi kesinleşerek başlayan Erzin Organize Sanayi Bölgesi yapım süreci, 2011 yılında hazineye ait yerlerin satın alınması, 2012 yılında özel mülkiyetlerin kamulaştırma sürecinin başlaması ve 2018 yılında tamamlanması ve 60 yıldır süre gelen sınır probleminin yerel ve il yöneticileri girişimleri ile İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU, Bilim Sanayi ve Teknoloji Eski Bakanı Sayın Faruk ÖZLÜ, Valimiz Sayın Erdal ATA, Adana Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ öncülüğünde 2018 yılında çözüme kavuşması neticesi ile; 145 hektar 1. Etap ve genişleme alanı ile birlikte 375 hektar alana sahip olan ve 2 Milyar Dolarlık yatırımla 18 bin kişinin istihdam edileceği Organize Sanayi Bölgemizde bugün nihayete ermenin mutluluğu içerisindeyiz.

Bizlere bu mutluluğu yaşamamızda büyük emekleri geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU, Bilim Sanayi ve Teknoloji Eski Bakanı Sayın Faruk ÖZLÜ, Yoğun meclis programları nedeni ile programımıza katılamayan ve sizlere selamlarını iletmemi isteyen Kıymetli vekillerimiz Sayın H. Bayram TÜRKOĞLU’na , Sayın A.Kadir ÖZER’e , Sayın Sabahat ÖZGÜRSOY’a , Sayın Hüseyin YAYMAN’a, Sayın Hüseyin ŞANVERDİ’ye,

Kaymakamlığımıza,
Ticaret Odası Yöneticilerine,
Organize Sanayi Yöneticilerine,
Tüm Valilik çalışanlarına, Yatırımcı İşadamlarımıza ve özellikle teşekkür etmek istediğim Organize Sanayimizin açılmasında Tabiri caizse resmen elini taşın altına koyan ve büyük gayretler ile bizleri nihayete erdiren Valimiz Sayın Erdal ATA’ya teşekkür ediyor, Elinize, bileğinize ve Yüreğinize Sağlık. TEŞEKKÜR EDERİM. Dedi.