2003 yılında başlatılan Pardus işletim sistemi TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde yürütülen Pardus projesi, kamu kurumlarıyla yakın çalışma ortamı oluşturulması amacıyla geçen yıl Ankara’da TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM)’e dahil oldu. Kamu kurumları ve KOBİ’lerin güvenle kullanabileceği, yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamaların barındığı, sürekli güncel ve güvenli tutulan, düşük maliyetli, işlevsellik ve görselliğin ön planda tutulduğu bir işletim sistemidir. ULAKBİM, Pardus 2017.3 sürümünü tamamlamıştır.

Kamu kurumları, KOBİ ve  ev kullanıcılarının güvenle kullanabileceği, yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamaların barındığı, sürekli güncel ve güvenli tutulan, işlevsellik ve görselliğin ön planda tutulduğu bir işletim sistemidir.

Bu bağlamda kurumumuz alt yapısında gerekli çalışmaların hızla tamamlayıp Milli İşletim Sistemimiz Pardus’a aşamalı olarak geçmeyi planlamaktayız.

Pardus Milli İşletim sistemine www.pardus.org.tr adresinden ulaşabilir. Kullanımı hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.