4. Festivalimiz Başarıyla Gerçekleştirildi

1066

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Narenciye Kültür ve Sanat Festivalimiz çok renkli görüntülere sahne oldu ve halkımız tarafından beğeni ile karşılandı.

Adalet Bakanımız Sayın Sadullah ERGİN, Hatay Vali Yardımcımız Sayın Kadim DOĞAN, Bölge Milletvekillerimiz, Kaymakamlarımız, çevre Belediye Başkanlarımız, dışardan gelen pek çok kıymetli misafirlerimiz ve Erzin Halkının katılımı ile İçmeler kavşağından başlayan Festival Kortej Yürüyüşü büyük ilgi gördü.

İki gün süren festivalimizde mehteran, şiir, şarkı, tiyatro, panel, tasavvuf ve sema gösterileri ile özellikle çocuklar için hazırlanan etkinlikler takdir topladı.

Cumhuriyet Meydanındaki festival alanında bir konuşma yapan Belediye Başkanımız Sayın Kasım ŞİMŞEK:

Sayın Bakanım, Değerli Valim, Kıymetli Milletvekillerim, Saygıdeğer Kaymakamlarım, Siyasi Partilerimizin çok kıymetli İl ve İlçe Başkanları ile değerli yöneticileri, Sevgili Belediye Başkanlarım, İlimizin ve İlçemizin Değerli Bürokratları, Uzaklardan gelerek bizleri onurlandıran çok kıymetli misafirlerimiz, Basın Mensubu Arkadaşlarım, Ve kıymetli Erzin’ li hemşerilerim,
Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz festivalimize teşrifleriniz bizleri onurlandırmıştır, teşriflerinizden dolayı sizlere çok teşekkür ediyor ve hepinize ayrı ayrı hoş geldiniz diyorum.
Allah bize öylesine büyük lütuflarda bulanarak, böylesine cennetten bir köşe bahşetmiş ki ; onun adı Erzin.  Bir tarafında yemyeşil dağları ve içerisinde kaplıcaları, yaylaları, şifalı suları, bir tarafında masmavi denizi ve tarihi İssos antik şehri ve ovasından bereket fışkıran toprakları ile turuncu renkli mucizeyi, Erzin narenciyesini vermiş. Nisan ayında mis kokuları ile açan çiçeklerinin olgunlaştığı eylül ayından başlayarak tekrar nisan ve mayıs ayına kadar süren hasadımızla, can damarımız, hayatımız bizim narenciye. Şimdide festivalimiz var, hasat şenliğimiz, düğünümüz bayramımız var, hoş geldiniz.
1-2-3 derken geldik bugünlere ve değerli Erzin halkımızın katkıları ile dördüncüsü festivalimiz yapıyoruz. Kutlu olsun memleketimize.
Bir sözümüz vardı Erzin halkımıza; Erzin “Marka Şehir” olacak demiştik. Bunu gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bize, yaptığımız her çalışmada yardım eden, desteklerini esirgemeyen, her zaman yanımızda olan, yol gösteren ve her yaptığımız işin baş mimarı olan Hatayımızın medarı iftiharı, Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin beye huzurlarınızda özellikle Erzin Halkı adına sonsuz minnet duygularımız iletiyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz. Aynı şekilde bizlere her zaman çok büyük katkı veren değerli bölge milletvekilimize de teşekkürü bir borç biliyoruz, sağ olsunlar, var olsunlar.
Öncelikle narenciyemizi tanıtmak için memleketimizin bütün sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldik. Bu noktada bizim için çok büyük bir şans olan ve ilçemize o dönemde yeni atanan genç, dinamik ve girişimci kaymakamımız Sayın İskender YÖNDEN beyin de büyük katkıları ve yine çok değerli Hatay valimiz Sayın Mehmet Celalettin Lekesiz beyin teşvikleri ile “ bismillah ” dedik ve festival yaparak belli bir noktaya gelmek için başladık çalışmaya.
İlk olarak Mustafa Kemal Üniversitemizin değerli akademisyeni Doçent Doktor Hakan Demirkeser hocamız ve Erzin’li hemşehrimiz Ziraat Mühendisi Sayın Tayfun Karaman beyin büyük katkıları ile “ Ernar” markamızın tescilini aldık. Kendilerine buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Daha sonra yine aynı ekiple “Erzin Mandalinası Coğrafi İşareti” almak üzere başvurularımız yaptık, bu süreçte de belli bir noktaya kadar geldik. Şimdiye hiç kimsenin kadar aklına gelmeyen veyahut cesaret edemediği bir işti bu, içine girince gördük ki bayağı zaman alan ve zor bir iş imiş. Ama üstesinden gelmemize çok az bir zaman kaldı, bundan böyle kendi ismimizle ürünlerimizi değerlendireceğiz ve bunun da İlçemize katkıları büyük olacak.    
Bir diğer çalışma alanımız yapılacak etkinliklerle ve sanatçılarla sesimizi duyurmak idi. Bu noktada ise karşımıza çok büyük bütçeler çıktı, imkanlarımız dahilinde bugüne kadar tanınan birkaç isimle çalışma olanağı bulduk. Yerel ve ulusal basında ve televizyonlarda bütçemiz nispetinde tanıtımlarımız oldu, tabii ki yetmiyor, bunun farkındayız. Ama takdir edersiniz ki bu tür işler ekonomiyle doğru orantılı, her şeyin bir bedeli var. Bunun için de şimdiye kadar bu amaç doğrultusunda maddi ve manevi katkı sağlayan herkese Erzin adına teşekkürü bir borç biliyorum.
Tanıtım uğruna çok değerli Hatay valimiz Sayın Mehmet Celalettin Lekesiz beyin büyük katkıları ile Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılan “ Hatay Günlerinde” ilçemizi narenciyemiz ile tanıtmaya çalıştık, benzer şekilde kardeş şehrimiz Almanya’nın Feriberg kentine tırlarla tonlarca narenciyemizi götürerek Almanya’da tanıtımlar gerçekleştirdik.
Biz bu yıl dördüncüsünü yaptığımız festivalimizde diğerlerinden farklı bir içerik üzerinde çalıştık. Dost ve kardeş ülkelerimiz Mısır ve Suriye’de devam eden iç savaşta ölenler ve İlimizde gerçekleşen terör olayında yaşamını kaybedenlerin acısı henüz çok taze iken, çok yakınımızdaki bu gelişmelere duyarsız kalamazdık. Onun için bu festivalimizi iki günle sınırlayıp, fazla da eğlence üzerine yoğunlaşmadan amacımıza ulaşmayı hedefliyoruz.
Bu festival “ Belediye ” festivali değildir, halkın festivalidir, belediye sadece lokomotif görevi üstlenmektedir. Bütçesinden para aktararak ve fazla mesai harcayarak halkımızın beklentileri doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalışmaktadır.
Yapılan yorumlar ve yapıcı eleştiriler hep kılavuzumuz olmuştur, onlara teşekkür ediyoruz, ancak hak etmediğimiz şekilde söylemlerle karşı karşıya kaldığımızı da zaman zaman üzülerek görüyoruz.
Bizler birer neferiz, halkımızın bize teslim ettiği bayrağı gücümüz nispetinde en yükseklere dikmeye gayret gösteriyoruz, takdir aziz halkımızındır, başarımızın arkasında halkımızın desteği ve duasının olduğunun farkındayız, bizden daha iyi işler yapacak olanlar çıktığında gönül rahatlığıyla görevimizi teslim etmesini de biliriz. Yaptığımız her şeyden dolayı vicdanımız rahat, hesaplarımız açıktır. 
Bu festivalimizde çocuklarımızın eğlenmesi, tiyatro, şiir ve tasavvuf ile birlikte, özellikle narenciye üreticilerimizin faydalanmaları üzere Mustafa Kemal Üniversitemizin değerli öğretim elemanları bir panel vasıtasıyla bizlerle birlikte olacaklar. Kendilerine şimdiden çok teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda başta Belediye Meclis Üyelerimiz olmak üzere tüm Belediye çalışanlarımız ve Erzin Halkımız da büyük bir teşekkürü hak ediyorlar. Sağ olsunlar, var olsunlar.
Her şey Erzin için, her güzellik Erzin için diyor, festivalimizin hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Selam, sevgi ve saygılarımı sunarım. ” dedi.