Belediye Başkanımız Sayın Kasım ŞİMŞEK Görevine başlamasının 3 yılının ardından Şifalı Sular motelimizde tüm çalışmalarını Basına açıkladı.

Sayın Basın Mensupları; Bugün sizleri bilgilendirmek için toplanmış bulunmaktayız. Davetimizi kırmayıp bizi onurlandırdığınız için şahsım ve arkadaşlarımız adına hoş geldiniz der saygılar sunarım. Şimdi sizlere göreve başladığım tarihten bu güne kadar faaliyetlerimiz hakkında bilgi sunacağım.

29 Mart 2009 tarihinde yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde Belediye Başkanlığını kazanarak 01 Nisan 2009 tarihinde filen Belediye Başkanlık görevime başladım.

Göreve başlamamız sonrasında çalışan personellerimle toplantı yaparak Belediyemizin bir durum değerlendirilmesini yaptık. Yaptığımız değerlendirme sonrasında; kendimize yeni bir yol haritası çizerek bu güne geldik. Bu anlamda bu güne kadar gerçekleştirdiğimiz hizmetleri sizinle ve halkımızla paylaşmak amacıyla bu basın toplantısını düzenlemiş bulunuyorum.

1-Belediyemizde çalışan tüm personellere 1,120,000 TL personel borcumuzun olduğu tespit edilmiştir. Plan ve programlı çalışmamız sonuncunda tüm birikmiş personel borçlarımız bu gün itibarıyla tamamen ödenmiştir. Ayrıca eski borçların ödendiği gibi aylık personel maaş ve sosyal hakları düzenli şekilde ödenmeye devam edilmektedir. Personellerimize Toplu Sözleşme sonrasında çalışanları mutlu eden en güzel Toplu Sözleşme tarafımızca yapılmıştır.

2-Yine plan ve programlı çalışma sonrasın da Belediyenin tüm borç ve alacakları tespit edilmiş, Tespit edilen bu borç esnafımıza düzenli şekilde ödeme yapılarak bitirilmiştir. Şu an Esnafımıza gözle görülür elle tutulur bir borcumuz yoktur. Olan borçlarımızı da ay itibarıyla bir plan dâhilinde ödemekteyiz.

3-İlçemiz İsalı Mahallesine Gençlik için bir Kafeterya, Yeni Mahalleye ise Bayanların oturabileceği bir Kafeterya yaparak İnsanlarımızın boş zamanlarını rahatça değerlendirebilmeleri için aileleri ile zaman geçirilebilecekleri sosyal iki tesis yapılmıştır.

4-Çarşı Esnafımızın ve vatandaşlarımızın acil ihtiyacı olan Tuvalet sorunu mevcut tuvalet  günün ihtiyacına cevap verecek şekilde yenilenerek modern hale getirilmiştir.

5-Hemşehrilerimizin ve bölge halkının hayranlık duyduğu Burnaz Plajı İlçemizin ve Bölge Halkının ihtiyacına tekrar sunulmuş sözleşmesi  fes edilen protokol girişimlerimiz sonuncunda Maliye Bakanlığı ile tekrar protokol yapılarak Burnaz Plajı Belediyemize dolayısıyla Erzin halkına tekrar kazandırılmıştır.
Bu yıl Burnaz plajına 3 Dükkan Bir (1) Fırınlı Lokanta, bir (1) Müdüriyet Binası ,personeller için istirahat ve konaklama yeri ile 100 adet soyunma kabinlerinin yapımı devam etmektedir. Yapılan bu çalışmalar 2012 yaz sezonuna yetiştirilecektir.
Erzin Belediyesi İçme Motellerimiz yeni bir hizmet anlayışıyla düzenlenmiştir. Atıl durumda bulunan 19 oda hizmete açılmış, bahçe düzenlemesi yeniden düzenlenmiştir. Çocuklar için oyun aletleri yetişkinler için  spor aletleri kurularak hizmete sunulmuştur.
Ayrıca hemşehrilerimizin ve bölge halkının hayranlık duyduğu Şahin Tepesi tekrar hizmete kazandırılarak iç turizme hizmetine açılmış hayvanat bahçesindeki hayvanlar gelen vatandaşların ilgi odağı olmuştur.

6-Hatay’da ilk defa İskenderun ‘dan sonra İlçemize Sosyal Güvenlik Merkezi eski Çukobirlik Binası Hizmet Binasında Belediyemiz tarafından düzenlenerek Sosyal Güvenlik Merkezi olarak açılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.

7-İlçemiz Hanifi Soylu Bulvarı üzerinde bulunan Belediye Düğün Salonumuz baştan aşağıya modern hale getirilerek kapasitesi 1000 kişiye çıkartılmıştır.

8-İlçe Merkezinde bulunan Belediyemize ait Belediye Pasajındaki ve Ak Yıldız Apartmanındaki  Binalarımız Mustafa Kemal Üniversitesine tahsis edilmiştir. Binanın tüm iç donatımı Belediyemiz imkanları ile yapılmış olup, bu gün sizlerin de bildiği üzere Mustafa Kemal Üniversitesi Erzin Meslek Yüksek Okulu Eğitime devam etmektedir ve hatta ilk mezununu vermiştir.

9-İlçemiz Mahmutlu Mahallesine Endüstri Meslek Lisesinin açılması için tüm girişimlerde bulunularak Lisenin açılması tamamlanmıştır. Bu gün Şehit Uğur Ekiz Endüstri Meslek Lisesinde 700 öğrenci eğitim görmektedir. Eğitim görülen bu binanın hizmete girmesi için Belediye olarak tüm maddi ve manevi destek sağlanmıştır.

10-Miyadını doldurmuş kullanılmaz duruma gelen Belediye Mezbahenemiz sökülerek Mahmutlu Mahallesine modern Mezbahane binası yaptırılmış, içerisi otomatik makinalarla donatılmıştır. Bundan böyle vatandaşımız hijyenik ortamda kesimi yapılan etleri alacaktır. Mezbahane nemizin açılışını siz basın mensupları ile birlikte çok kısa zamanda yapacağız.

11-İlçemizda bulunan kamu Kurumlarının her türlü ihtiyaçları özellikle Milli Eğitime bağlı okullarımız ve Camilerimizin ihtiyaçları imkanlarımız nispetinde karşılanmıştır. Camilerimizin havlusunun Belediyemizce yine düzenli bir şekilde temizliği yapılmaktadır.

12-İlçemiz halkının geçim kaynağı olan ve Milli gelirimize küçümsenmeyecek katkı veren Narenciyemizin değerlendirilmesi ve tanıtımı  için İlçemizde Erzin Narenciye Kültür ve Sanat Festivali iki defa düzenlenmiştir.

13-Erzin Şehir stadyumunun toprak zemini ve yan sahası çimlenerek statyumun standartlara uygun hale getirilmesi sağlanmıştır. Bu saha birçok üst ligde oynayan takımın gıpta ile baktığı bir konumdadır. Ayrıca Erzin Belediye Spor Kulübü Futbol takımının  bir üst lige çıkması için her türlü maddi ve manevi destek sağlanmıştır. Amatör Bölgesel lig de  beşinci grupta mücadele eden Erzin Belediye Spor ligi üçüncü olarak bitirmiştir. Hedefimiz Erzin Belediye Sporun Şampiyon olarak bir üst lige mücadele etmesidir. Burada bir kez daha Futbol kulübümüzde emeği geçen tüm yönetici ve taraftarlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum.
Yine sporla ilgili Belediyemiz Düğün Salonu 2.katında sağlık için spor merkezi açılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.

14-İlçemizin en büyük ihtiyaçlarından biri olan Şehirler arası Oto Garın İhalesi Belediyemizce yapılmış olup, çok yakın zamanda inşaat çalışmalara başlanacaktır.

15-Bir türlü tamamlamayan Erzin Devlet Hastanesinin hizmete açılması için ısrarlı takibimiz sonuç vermiş olup, Devlet Hastanemiz Hizmete açılmıştır. Hastanemizin Doğumhane ve Ameliyathanesi  de kısa bir süre önce hizmete girmiştir.

16-Belediyemiz Hizmetlerinde kullanılan araçlarımız yetersiz olması nedeni ile 6 adet Hizmet aracı, 1 adet Çöp aracı, 1 adet Kazıcı Yükleyici araç alınarak toplam 8 adet  araç alınarak   Belediyemizin  araç parkı genişletilmiştir.

17-Mahallelerimize yaşam boyu sağlık için spor aletleri monte edilmiş bulabildiğimiz boş yerlere küçükte olsa yeşil alanlar açılmış, mevcut parklarımızın durumları iyileştirilmiştir.

18-İlçemiz Bahçelievler Mahallesinde vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçlarının karşılanması için 2 adet taziye evi yapılarak hemşerilerimizin hizmetine sunulmuştur.

19-ilçemiz içerisinden geçen Erzin Deresinin taşkınlara karşı korunması için derenin ıslah ve taşlanması için gerekli girişimlerde bulunulmuş bu çalışmalarımızdan olumlu sonuç alınmıştır. Ayrıca DSİ tarafından yapılan ıslah ve taşlama işlemleri için tekrar müracaat edilmiş, mevcut çalışmalara ilave olarak  1800 metre daha ıslah ve taşlama  yapılması kararlaştırılmıştır.

20-İlçemiz İsalı Mahallesindeki köprümüz dar olması nedeniyle genişletme çalışmalarımız takibimiz sonunda Karayolları tarafından köprü genişletilmesi yapılmıştır. Şu an trafik akışı muntazam şekilde seyretmektedir.

21-İlçemize doğal gazın gelmesi için gerekli başvurular yapılmış olup, şuan talebimiz Aksa Yönetim Kurulu’nda bulunmaktadır. Çok yakın zamanda doğal gazla ilgili müjdeyi sizlerle birlikte paylaşacağız.

22-İlçemiz Hürriyet Mahallesinde yıllardır atıl durumda buluna kültür sitemiz Bakanlığımıza yapmış olduğumuz başvuru sonrasında 2012 yılı yatırım programına alınmıştır.

23-Kapalı spor salonu yapımı için tüm çalışmalar tamamlanmış olup, inşallah bu hafta içerisinde  Gençlik ve Spor Bakanlığınca ihalesi yapılacaktır.

24-İlçemiz şehir içi trafiğinin kontrol altına alınması için tır parkı  ve gençlerimizin spor yapması için basket sahası Hürriyet Mahallesinde bulunan düğün salonumuzun doğusundaki alana yapılmıştır.

25-Hürriyet Mahallesi Hanifi SOYLU Bulvarı üzerinde bulunan kardeş şehir parkı yeni bir anlayışla bovning,  santraç , masa tenisi gibi spor aktiviteleri etkinliklerinin yapılacağı ailelerin huzur içinde dinlene bileceği bir park haline getirilmiştir. En kısa zamanda kardeş şehir parkımız yenilenerek hizmete açılacaktır.

26-İlçemizdeki tüm mezarlıkların bakım onarımları yapılmakta olup, Erzin’deki  tüm cenaze hizmetleri Belediyemizce ücretsiz olarak yapılmaktadır.

27-Belediye olarak ilçemizin kültürel ve sosyal değerlerini tanıtmak  ve bu değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması için bu amaçla kültürel yayınlara finansman sağlamaktayız.

28-Cumhuriyet Meydanı’nın düzenlenmesi için kamulaştırma işlemlerinin büyük bir bölümünün tamamlandığını bir vatandaşımızın Almanya’da bulunması nedeniyle gelecek vekâletname sonrasında kamulaştırma işlemi tamamlanarak yıkım işlerine başlanacaktır. Kamulaştırma için ödenecek bedel Belediyemiz tarafından İş Bankası’na ilgililer adına bloke edilmiştir.
Merkez Cami karşısındaki dükkanlarında kamulaştırılması için dükkan sahipleriyle görüşmelere başlanmıştır.

29-Erzin İlçemizin yeni İmar planı hazırlanarak yürürlüğe girmiştir. Tüm Erzin’in jeolojik etütleri yapılmıştır. Belediyemiz Meclisinin ortak kararı ile Erzin de katların sayısı 4’e çıkartılmıştır. Ancak ana cadde üzerinde ise 5 kat uygulamasına geçilmiştir. Böylece Erzin de çok geniş bir konut yapımı imkanının önü açılmıştır.

30-İlçemiz E-5 kavşağımız düzenlenmiş Erzin’in girişindeki bulvar belediyemizin girişimleri sonrasında tek yön olarak halkımızın desteği ile genişletilerek kaldırım çalışması tamamlanmıştır. Kaldırımlarda kullanılan parke ve bordur taşlar Karayollarından sadece istasyon yolunda kullanılmak şartıyla hibe olarak alınmıştır. Ayrıca Karamustafalı Mahallesi içerisinden geçen Karayollarına ait yolda kavşak, ışıklandırma ve yol genişletme çalışmaları Belediyemizce yapılmıştır.

31-İsos Antik Kentte bu yılda tarihi eser kazı çalışmaları devam edecektir. Bu çalışmalar için girişimlerimiz sonucu Kültür  Bakanlığımız 200 bin TL ödenek ayırmıştır.

32-İlçemiz Şükrüpaşa Mahallesinde bulunan ve Atatürk parkı bitişindeki İlçe Tarım Müdürlüğüne ait yerin Belediyemize tahsisi için Bakanlık düzeyinde talebimiz olumlu karşılanmıştır. Bu işin takibi bizzat tarafımızca devam edecektir.

33-Toplu Konut İdaresi ile işbirliği yapılarak dar gelirler için 192 adet 1+1 daire yapılmasına başlanmış olup, 2013 yılı başında sabit taksitlerle halkımızın hizmetine sunulacaktır.

34-İlçemizde yıllardır özlemini çektiğimiz ve İlçe Halkının sabırsızlıkla beklediği Kanalizasyon çalışmalarında son aşamaya gelinmiştir. Kanalizasyon İhalesi için Teknik Şartname hazırlanmış Kamu İhale Kurumuna müracaat yapılmıştır. Kanalizasyon İhalesi siz Basın Mensupları ve halkımızın huzurunda 29 Mayıs 2012 günü  saat 10.00’da Erzin Belediyesi Düğün Salonunda yapılacaktır.
Bu hususta Kanalizasyon projesi hakkında personelimiz Mühendis Remzi KARAKAYALI sizlere teknik bilgi sunacaktır.
“ İller Bankası tarafından yapılan projemizde; İmar plan sınırlarımız içerisindeki mevcutta açık olan toplam 127 km.lik yol güzergâhı boyunca kanalizasyon şebekesi ve 8 km.lik yağmur suyu drenaj hattı birinci kademe olarak değerlendirilmiş ve şu an ihaleye çıkılmış, açık olmayan toplam 134 km.lik yollarımızın ise ikinci kademede yapılması planlanmıştır. Projemiz toplam 261 km.lik kanalizasyon hattı yapılacak şekilde bir bütün olarak hazırlanmıştır. Açık olmayan yollarımızın açılır açılmaz şebekeye bağlanılması sağlanacaktır.
İhalemiz Erzin Belediyesi tarafından yapılacak, İller Bankası ve Antakya Belediyesinden teknik destek sağlanacaktır. 2 yılda tamamlanması planlanan projemizin yapım aşamasında ise yine İller Bankasının Belediyemiz ile müşterek kontrolü olacaktır.”
Değerli Basın Mensupları;
Tüm bu çalışmaları yapılırken birlikte çalıştığımız 15 Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarıma, Belediye çalışanlarına, tüm Hatay Milletvekillerimize ve Sayın Adalet Bakanımız Sadullah ERGİN Beye elbette ki minnettarım huzurlarınızda kendilerine Erzin halkı adına şükranlarımı arz ederim.
Biz bu işleri birlikte başardık insanımızın hizmetine odaklandık inşallah bundan sonraki temel hedefimiz şu anda üzerine yoğunlaştığımız Küçük Sanayi Sitesinin alt yapısını oluşturmaktır.
Yine çok yakın zamanda Sanayi Bölgemizin yer tahsisi yapılacaktır. Bizde bu oluşumunun %30 ortağı olarak halkımıza bu alanda her türlü yardımı sağlayacağımıza söz veriyoruz.
Tüm bu işleri yaparken bizlere bürokratik anlamda   destek olan Sayın Kaymakamımız İskender YÖNDEN- Beye İl ve İlçe çapındaki tüm Bürokrat personellere huzurunuzda teşekkürü borç biliyorum.
Saygı değer basın mensupları ;
Halkımıza inanarak ve güvenerek yola çıktık, bu güne değin birlikte yürüdük, bundan sonrada insan odaklı çalışmalarımız devam edecektir. Beni her konuda yalnız bırakmayan tüm çalışmalarımda birlikte hareket ettiğim Ak Parti İlçe yönetimine teşekkür ediyorum. İnsanımız daha güzel daha yaşanılır bir Erzin ‘i  hak etmektedir. Bu yolda çalışma bizden takdir halkımızdan diyor saygılarımı sunuyorum.