Hatay ıli Erzin İlçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıldönümü törenleri 8 Ocak 2010 Cuma günü Cumhuriyet Meydanında çoşkuyla kutlandı.
Atatürk anıtına saat 8:30 da çelenk koyma, Adana 6 ncı Kolordu Komutanlığı Bando Takımı eşliğinde saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.

Ak Parti Hatay Milletvekili Sayın Prof.Dr. Mustafa ÖZTÜRK, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Sayın ızzettin Yılmaz, Ceyhan Belediye Başkanı Sayın Hüseyin SöZLü, Dörtyol Belediye Başkanı Sayın Fadıl KESKıN, Kuzuculu Belediye Başkanı Sayın Yaşar TOKSOY, Altınçağ Belediye Başkanı Sayın Mehmet Yaşar DüZ ve Osmaniye, Düziçi, Tarsus, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Dörtyol Kuva-i Milliye Dernek temsilcilerininde katılımlarıyla, İlçe Kaymakamı İlhan ABAY, Garnizon Komutanı J.Kd.üsteğmen Cafer GÜNEŞ ve Belediye Başkanı Kasım ŞİMŞEK Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulunden sonra, törene katılan öğrencilerin, değişik il ve ilçelerden gelen mücahitlerin ve halkın bayramını kutladılar.

Belediye başkanımız Sayın Kasım ŞİMŞEK günün anlam ve önemini belirten yaptığı konuşmada ; ” Erzin’imizin 88 inci Kurtuluş Yıldönümüne hoş geldiniz derken sizleri  saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

8 Ocak Kurtuluş Mücadelemiz, Dörtyol’un özerli Köyünden geri dönen ışgal Kuvvetlerinin zulmü üzerine başlar.

ışgal Kuvvetleri 11 Aralık 1918 de İskenderun’a Asker çıkararak diğer ışgal Kuvvetleri ile birleşerek Dörtyol’a Köylere ve Erzin’e saldırırlar.

Saldırılara karşı Dörtyol’da Jandarma Komutanı teğmen Hasan Halkın desteğini ve katılımını sağlayarak 300 kişilik bir birlik kurup, Nur dağlarına çekilerek Kara Hasan Paşa çetesini Kurarak Kurtuluş Mücadelesini başlatırlar.

Kara Hasan paşa çetesi ve bu çete içinde yer alan Danaboruk, Azman Bekir ve diğer kahramanlar  Erzin’imizi işgalden kurtarırlar.

8 Ocak Kurtuluş günümüzde, yurdumuzun emperyalist düşman işgalinden kurtarılması için canlarını feda eden şehitlerimizin tümünü, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bütün gazilerimizi Erzinliler adına şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Bundan sonra bize düşen görev ise Atalarımızın  canları pahasına emanet ettikleri Erzin’imizi bir ve  beraber olup, şeffaf bir Belediyecilik anlayışıyla gece gündüz çalışarak Marka bir Kent haline getirmektir. Bizlerden beklenen de budur.

Bizde göreve gelir gelmez Halkımızın Hizmetine açtığımız şahin Tepesi, Burnaz Plajı, Sosyal Güvenlik Kurumu açılması, Hatay Mustafa Kemal üniversitesine bağlı 3 Bölümlük Meslek Yüksek Okulunun açılması, oluşturduğumuz  Erzin Belediye Spor Futbol Takımı, Hatay Süper Amatör liginde şu anda lider durumdadır. Erzinimize liderlik yakışır. Hedefimiz 3. lig dir.

Görev süremiz içinde yapılması ve bitirilmesi için resmi tüm çalışmalarını başlattığımız Kanalizasyon, Hal, Otogar, Mezbahane, Meydan düzenlemesi, ısalı Deresinin Islahı, Hatay-Erzin Organize Sanayi Bölgesinin ve Osmaniye Korkutata üniversitelerine  bağlı 3 bölümlük Meslek Yüksek okulunun açılmasının son aşamalarına gelinmesi, TOKı, Tır Garajı, Küçük Sanayi Sitesi ve Sosyal ve Kültürel Projelerimizle emanetin emin ellerde olduğunu,  Atatürkün dediği gibi az zamanda çok iş yapabileceğimizi  halkımız görecektir. çocuklarımız da sorunsuz bir Erzine kavuşacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Barış üzerine kurulmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile aziz milletimiz tarafından kurulan Yüce Türk Devleti, Barış ve huzur içinde yaşayacaktır.

Türk Halkı Milli Mücadele yıllarında omuz omuza nasıl birlikte yaşamışsa, nasıl birlikte mücadele etmişse, bundan sonra da huzur, barış, sevgi, hoşgörü içinde birlikte yaşamaya devam  edeceklerdir.

Savaşın olmadığı, insanların ölmediği, barışın yeryüzüne egemen olacağı bir dünya yaratmak umudu ile Erzin’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıldönümü hepimize kutlu ve mutlu olmasını diliyor, saygı ve sevgiyle selamlıyorum. ” dedi

Belediye Başkanımız Sayın Kasım ŞİMŞEK’in konuşmasından sonra şiirler okunması, halk oyunları gösterileri  ve sonrasında ilçede yapılan Kurtuluş koşusunda dereceye giren liseler ve ilköğretim okulu öğrencilerine ödülleri  İlçe Kaymakamı İlhan ABAY, AK Parti Hatay Milletvekili Prof.Dr. Mustafa ÖZTÜRK ve MHP Hatay Milletvekili ızzettin YILMAZ tarafından verildi. Yeşilkent lisesi öğrencileri tarafından sergilenen şehitler Tablosu izlenirken vatandaşlar duygulu anlar yaşandı. Tören Bandosu eşliğinde tören geçidi yapılarak kurutuluş bayramı kutlamalar sona erdi.